Kategorie
Uncategorized

Sylwetka, a dobór sukienki

Sukienka to taka część damskiej garderoby, która od razu tworzy nam całość ubioru. Nie musimy się zastanawiać, co na górę, a co na dół. Po prostu zakładamy sukienkę, dodatki i gotowe. Czy to naprawdę jest takie proste? Czy każda sukienka będzie pasować na każde sylwetkę? Tutaj odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna.
Owszem – są takie fasony sukienek, które będą wyglądać dobrze na każdej sylwetce. O ile oczywiście jej posiadaczka będzie dobrze się w niej czuła. Zazwyczaj przy doborze ubioru do danej sylwetki skupiamy się na tym, by podkreślić jej atuty i odwrócić uwagę od miejsc, z którymi nie czujemy się zbyt pewnie. Jednakże są to kwestie bardzo subiektywne i często widzimy w naszej sylwetce wady, których nie dostrzega nikt inny. Warto czasem otworzyć się na komplement ze strony osoby z nami nie związanej. Będzie miała ona świeże spojrzenie na naszą sylwetkę i będzie szczera, bo nas nie zna. Niemniej – do brzegu. Zwykle za sylwetkę wzorcową i taką, do uzyskania której dążymy, jest sylwetka klepsydry. Właściwie, można powiedzieć, że to przypadek klasyczny. Uznany za najbardziej pożądany i „idealny”. Jednak nie zawsze jest to kształt, którego poszukujemy. Czasem w trendach pojawia się sylweta z akcentem na przykład na ramiona (tak jak jest to aktualnie w trendach) lub sylwetka pociągła, prostokątna (która była modna np. w latach 20′). Jako, że nie wszyscy podążać za aktualną modą i trendami, można powiedzieć ogólnie, że podczas dobierania stylizacji zależy nam na tym, żeby sylwetka wyglądała jak najbardziej korzystnie i lekko.
Istnieje co najmniej kilka różnych rodzajów klasyfikacji sylwetek. Pośród nich można dostrzec kilka powtarzających się typów sylwetki, choć bywają nazywane naprawdę różnie. Klasyfikacja literowa rozróżnia więcej rodzajów sylwetek niż ta podstawowa, ale żeby się zbytnio nie rozwlekać nad niuansami, to potraktujemy je nieco bardziej ogólnie.
Klepsydra lub sylwetka typu S albo X. Najbardziej pożądana sylwetka według klasycznego kanonu. Charakteryzuje się ona podobnym obwodem biustu i bioder j znacząco mniejszym obwodem w talii. Wbrew pozorom nie jest to jednak sylwetka najłatwiejsza do ubrania. Duża różnica między talią, a biodrami często stwarza problem ze znalezieniem dobrze dopasowanych spodni czy spódnic, ale! od czegoś mamy krawców. Takiej sylwetce najlepiej służą właśnie dopasowane fasony, podkreślające jej kształty. Wyraźnie zaznaczona w stroju talia sprawia, że sylwetka nabiera lekkości i właściwych proporcji. Z kolei luźne fasony nie będą dobrze wyglądały na klepsydrze. Ze względu na spory biust i szersze biodra, brak podkreślonej talii sprawi, że sylwetka będzie w całości wyglądała na tak szeroką jak jej najszerszy punkt. Co będzie dawało wrażenie niezgrabnego „klocka” zamiast lekkiej, kształtnej sylwetki.
Gruszka inaczej zwana sylwetką trójkątną, to sylwetka, której ciężar skupia się głównie w dolnej partii, czyli na biodrach i na udach. Charakteryzuje się ona rozbudowanymi biodrami i drobnymi ramionami. Talia może być mniej lub bardziej zaznaczona. Ten przypadek jest często najbardziej uczulony na swoje biodra i za wszelką cenę próbuje je chować. Zachęcamy jednak, by postawić czasem na dopasowany w biodrach fason i zaznaczoną talię, ponieważ ten kontrast szerzej-węziej będzie korzystnie wpływał na proporcję sylwetki. Niestety.. Rzadko udaje się znaleźć dopasowany fason sukienki dla gruszki, z tego względu, że gdy sukienka będzie pasować w biodrach, to prawdopodobnie będzie za duża w ramionach i odwrotnie – gdy będzie dobra w ramionach, to będzie za wąska w biodrach. Taki kształt łatwiej jest uzyskać za pomocą spódnicy i bluzki. Jeśli chodzi o sukienkę – można ją uszyć na miarę lub postawić na fason z rozszerzanym dołem. Będzie on wspaniałe komplementować taką sylwetkę. Gdy zaś chcemy wyrównać ciężar dołu i góry postawy gruszki, by upodobnić ją do klepsydry, warto postawić na nieco poszerzający akcent na ramionach. Mogą to być poduszki, falbanki, obniżona linia ramion, nietoperz lub bufki. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią długość sukienki. Przy zgrabnych nogach może być ona dowolna. W przypadku bardziej masywnych nóg sugerujemy długość do połowy uda, do kolana lub dłuższe.
Kielich – odwrócony trójkąt, to sylwetka z ciężarem umieszczonym dość wysoko, czyli na linii ramion lub biustu. Jest to sylwetka, do której często wracają projektanci podczas proponowania sezonowych trendów. Ten kształt kobiecej sylwetki często charakteryzuje się zgrabnymi nogami i wąskimi biodrami, z większym lub mniejszym biustem, ale zawsze z ramionami szerszymi niż biodra. Talia też nie zawsze będzie zaznaczona. W takim przypadku największym atutem sylwetki są nogi i biust. Jest to sylwetka. Która sama z siebie wydaje się bardzo lekka i sprężysta, szczególnie gdy jest do tego wysoka. Kobiety o takim kształcie mogą nosić właściwie wszystko, ale ich sylwetki najlepiej będą się prezentować w fasonach odsłaniających nogi i kryjących ramiona. Odwrotnie jak w przypadku gruszki, tutaj można sobie pozwolić na przeróżne ozdobniki, falbanki, bufki i zakładki w okolicach bioder, żeby nadać im nieco objętości. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Można postawić też na dopasowany fason, który pokażę sylwetkę taką, jaka jest, bo sprawia wrażenie bardzo lekkiej sama z siebie. Podkreślona talia zawsze jest na plus, bo tworzy iluzję wcięcia w talii oraz poprawia proporcje sylwetki, dzieląc ją na górną i dolną połowę. Nie podkreślając sylwetki w tym konkretnym przypadku, uzyskamy wrażenie maksymalnego wydłużenia sylwetki, co też niejednokrotnie bywa korzystne.
Jabłko czyli kształt typu O. Bardzo wiele kobiet błędnie uważa się za jabłko gdy ma delikatny brzuszek. Nie jest to jednak prawda. Obwód brzucha w sylwetce typu O powinien być największym obwodem na całym ciele. Większym od biustu i bioder. Cały ciężar sylwetki jest zlokalizowany właśnie w tej części. Jabłka mają też często bardzo zgrabne nogi. Luźne fasony są dosłownie stworzone dla tego typu postury. Proste lub rozszerzane ku dołowi, w kształcie trapezu. Podkreślą one nogi i ukryją najszersze partie sylwetki, pozostawiając je w strefie niedopowiedzenia, zatem obserwator będzie miał wrażenie, że cała sylwetka będzie tak lekka i zgrabna jak same nogi. W przypadku dopasowanych fasonów sukienek warto postawić na podkreślenie najwęższego punktu w górnej części sylwetki, czyli linii pod biustem. Jest to tak zwany krój empire, jednak nie każdy go lubi, ponieważ najczęściej kojarzy się nam z fasonem ciążowym. Innym sposobem na dopasowaną sukienkę dla takiej sylwetki jest ciekawy print, dający wrażenie iluzji optycznej. Będą to na przykład Dość duże geometryczne wzory, pionowe podziały sylwetki kontrastowymi kolorami. Słowem klucz powinno być tutaj słowo ‚pionowe’, bo to właśnie ten kierunek wzoru będzie optycznie wysmuklał.
Sylwetka modelkowa, inaczej nazywana szczypiorkiem lub literką H oraz I. Charakteryzuje się prostokątnym kształtem. Nie ma wydatnych bioder, ani dużego biustu. Często nie ma równiej wcięcia w talii. Taki przypadek jest chyba najbardziej neutralnym, bo można na nim dowolnie budować objętość wedle własnego kaprysu. Taka kobieta będzie świetnie wyglądać we wszelkiego rodzaju oversize’ach jak również w dopasowanych fasonach. Właściwie może ona nosić wszystkie możliwe kształty sukienek, jak i dostępne długości, a podkreślać może na zmianę różne partie swojego ciała. Podkreślenie talii doda jej lekkości i uwydatni proporcje postury, a fokus na ramiona może ją optycznie wydłużyć i dać wrażenie sprężystości.
Podsumowując – nie ma jednej słusznej odpowiedzi jaki fason sukienki wybrać dla siebie. Zależy to od efektu jaki chcemy osiągnąć i jak czujemy się we własnym ciele. Warto jednak poszukiwań i eksperymentować, bo może się okazać, że zobaczymy swoją sylwetkę w zupełnie nowej odsłonie i będzie nam się to podobało.